Z mieszkaniami w stanie deweloperskim spotykamy się wyłącznie na rynku pierwotnym. Tym terminem określa się bowiem stan techniczny lokalu w momencie oddania go do użytku przez dewelopera. Co dokładnie obejmuje? Czy istnieją określone wytyczne, których musi przestrzegać inwestor? I kiedy możemy mówić o podwyższonym stanie deweloperskim?
Nowe mieszkania na sprzedaż oferowane są zazwyczaj w tak zwanym stanie deweloperskim. Nie jest to oficjalny termin używany w jakichkolwiek rozporządzeniach, tylko raczej umowne określenie na podstawowe wykończenie lokalu obejmujące niezbędne instalacje oraz elementy konstrukcyjne.
Problem wynikający z braku definicji stanu deweloperskiego
Z czym dla kupujących wiąże się fakt, że ten termin nie ma jednoznacznej definicji prawnej? Skoro nie istnieje jedna definicja, nie istnieją również przepisy mówiące o tym, jak powinny wyglądać nowe mieszkania w stanie deweloperskim. Tym samym zakres wykonanych prac może się różnić w zależności od dewelopera.
Żeby mieć pewność, co zastaniemy w lokalu przy odbiorze technicznym trzeba zatem dokładnie przeczytać umowę. W dokumencie deweloper musi określić, jak będzie wyglądało gotowe mieszkanie z garażem i ewentualnie z komórką lokatorską, które zechce przekazać do użytkowania.
Jak zazwyczaj wygląda stan deweloperski?
Skoro stan deweloperski może wyglądać różnie, to czy istnieją elementy uznawane za standard? Tak. Przeważnie stan deweloperski obejmuje:
- położenie podstawowych posadzek – najczęściej są to posadzki betonowe,
- pokrycie ścian tynkiem, a czasami również pomalowanie ich jedną warstwą białej farby,
- montaż drzwi zewnętrznych, okien drewnianych lub PVC oraz parapetów wewnętrznych i zewnętrznych,
- wyposażenie w kompletny system instalacji elektrycznej (kable, wyprowadzenie punktów świetlnych, przełączniki, gniazdka, gniazda telefoniczne),
- montaż instalacji sanitarno-kanalizacyjnych i grzewczych, w tym przyłączy wody i kanalizacji oraz grzejników,
- montaż balustrad na balkonach lub tarasach i ułożenie płytek.
Podwyższony stan deweloperski
Niektóre nowe apartamentowce i bloki budowane są w tak zwanym podwyższonym stanie deweloperskim, o czym głośno informują wszystkie reklamy inwestycji. Czego możemy się spodziewać po mieszkaniu o podwyższonym standardzie? To zależy.
Część deweloperów oferuje wówczas zewnętrzne drzwi antywłamaniowe, zewnętrzne rolety antywłamaniowe czy ościeżnice i drzwi wewnętrzne, inni dodatkowo proponują biały montaż w łazience i malowanie ścian, a jeszcze inni za podwyższony stan uznają wyłącznie wstawienie parapetów wewnętrznych, chociaż nie powinni tego robić, bo w ten sposób wprowadzają klientów w błąd.
Poza tym warto wiedzieć, że niektórzy inwestorzy proponują klientom możliwość dokupienia pakietów wykończeniowych nazywanych wykończeniem pod klucz. W ramach tej usługi mogą przygotować mieszkanie tak, żeby było gotowe do przeprowadzki.
Sprzedaż nowych mieszkań w stanie deweloperskim prowadzi m.in. developer ze Słupska, firma Matbet: https://matbet.com.pl
![](https://www.omieszkaniu.pl/wp-content/uploads/2024/05/omieszkaniu.png)
Dodaj komentarz